Rámování obrazů, vitráže Věžníková
Vitráže
Je to skleněná mozaiková výplň skládaná z barevných, často i malovaných malých skel. Používá se jako dekorativní alternativa skleněných tabulí, např. v kostelních oknech. V přeneseném slova smyslu jde také o název techniky, která se používá k jejich výrobě. Jestliže se dříve technika vitráže používala převážně pro chrámy, kláštery a kostely, v pozdější době pronikla i do světských prostor a domácností – zdobí se jí okna a dveře nebo jejich části. Práce s menšími díly a rozvoj jemnějších, přesnějších technik vedlo mj. k výrobě různých dekorativních předmětů a šperků.
U kasické vitráže se jednotlivé díly řežou z různých druhů skel podle výtvarného návrhu a sesazují se do olověných pásků, které se ve spojích pájí cínem.
Technika Tiffany není vitráž v pravém slova smyslu, i když výsledek je podobný. Místo olověného profilu se používá měděná fólie. Spojování jednotlivých dílků se provádí pomocí cínu. Je možné použít i menší kousky skla, výsledný předmět má jemnější - tenčí spoje. Skla mohou být čirá, opálová, poloopálová, nebo s různým povrchem. Pomocí techniky Tiffany lze vytvořit i prostorové objekty.
Nepravá, neboli Americká vitráž - na povrchu běžného skla lze různým způsobem aplikovat imitaci, která zdánlivě vytvoří efekt klasické vitráže. Nepravá (falešná) vitráž se vytvoří pouze pomocí barevných folíí a nalepovací olověné kontury. Základní princip vitráže (skládání jednotlivých kousků skla) se zde tedy neuplatňuje.